CANİK TP9 SERİSİ; NEDİR, NE DEĞİLDİR? (1. BÖLÜM)

by silahsever

CANİK TP9 SERİSİ; NEDİR, NE DEĞİLDİR? (1. BÖLÜM)

Merhabalar değerli takipçilerimiz. Yine; seçimini sizin yaptığınız, bunun üzerine yayımladığımız Canik TP9 Serisi yazısı ile birlikte sizlerleyiz.

*****

Canik TP9 Serisi; eski adıyla Canik 55, genel adıyla ise Samsun Yurt Savunma. Türkiye’de polimer gövdeli tabanca üretip, başarılı olan ilk yerli firmamız. (Sanıldığının aksine; ilk yerli polimer gövdeli tabanca ne TP9’dur, ne de Sarsılmaz ST10’dur. İlk yerli polimer tabancamız, Akdal Ghost TR01’dir. Bu bilgi lazım olabilir, genel bir hatırlatma.)

AKDAL Hayalet TR01

AKDAL Hayalet TR01

Elbette, Canik’in bu başarıyı sadece TP9 serisinin kusursuz olduğuyla elde ettiğini söylemek yanlış olur. Bu serinin başarılı olması ve dünyaya açılmasına kadar giden yolun dönemeci; 2013 yılındaki, o zamanlar her yıl düzenlenen ve temelinde kriterlere uygunluktan ziyade, yerli firmaları kalkındırma amacı güdülen Emniyet Genel Müdürlüğü tabanca alım ihalesini kazanmasından geçmektedir. Silahın adı da, aslında buradan gelmektedir; (T)ürk (P)olis (9)mm.

Canik TP9 Serisi

2013 EGM Tabanca İhalesini de Kazanan, İlk Jenerasyon TP9

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek var mı? Bizce; bizim için ve siz “rafine silah kültürü”ne sahip takipçilerimiz için gerek yok. Bu yüzden; bu yazımızda (TP9 yazı dizimizin ilk bölümünde) oldukça eleştirel, keskin ve net tavrımızla eleştirel değerlendirmede bulunacak; sonraki bölümde ise, TP9’un başarısını sürdürmesini sağlayan yenilikleri ve olumlu yönlerine değineceğiz.

*****

TP9 Serisi; temel olarak ilk modelinde Walther P99 baz alınan, Walther P99’dan farklı olarak levyeli bir şarjör düşürme koluna değil, Amerikan tip şarjör düşürme düğmesine sahip olması, ve de aynı zamanda bunun bir pozitif fark yarattığının iddası olarak “çift taraflı decocker (kurulu iğneyi emniyetli şekilde istirahat konumuna alma, yahut daha pratik bir deyişle ‘iğne boşaltma’) mandalına” sahip olmasıdır. Ancak bu çift taraflı iğne boşaltma mandalı özelliği; yazının ilerleyen kısmında anlatacağımız üzere, Canik’in başının ağrımasına sebebiyet vermiştir.

Canik 55 TP9 Serisi

Walther P99-AS ve Yanında Canik 55 TP9 (İlk Jenerasyon)

TP9 serisinin Elite adı verilen compact boy üyeleri ise; tetik korkuluğundan emniyet sistemi ve sahra sökümü bakımından, yine Türkiye’de ilk kez SilahPortal.blogspot.com ’un üyelerinden birinin tanıttığı ve dünyada da pek bilinmeyen “BBTech BB6” modelinin kopyasıdır.

BB Tech BB6 ve Canik TP9 SF Elite-S

BB Tech BB6 ve Canik TP9 SF Elite-S

TP9 serisinin; bazıları geçmişte kalan, bazıları yakın zamana kadar süren, bazıları da bugün halen devam edegelen kimi kronik sorunları vardır. Bunlar; kimi tarafımızın tecrübe edinerek deneyimlediği, kimi ise güvenilir kaynaklardan öğrenilen şeylerdir. Hepsini bir araya toplayacak olursak;

*****
GEÇMİŞTE YAŞANAN SORUNLAR

1) İğne Boşaltma Mandalı Fonksiyonunun Çalışmaması

Bu problem; ilk jenerasyon TP9’ların neredeyse %50’sinde, ikinci jenerasyon TP9’ların ise neredeyse %25-%30’unda görülen bir kronik sorun idi. 

Sebebi; Walther P99’daki tek taraflı iğne boşaltma mandalının, sanki Walther’den artı bir özellik gibi pazarlanma amacıyla çift taraflı yapılması, ancak bunu destekleyen ve işlevi yerine getiren referans noktasının her iki tarafa değil, sadece ortaya konulması idi. Problemin farkına varan Canik yetkilileri, bu hatadan 3. jenerasyon olan “TP9DA” ile döndüler. (TP9SA modeli için mod.2 adıyla)

Canik TP9 Serisi

Üstte İlk Jenerasyon TP9’lardaki Çift Taraflı ve Altta Sonraki Jenerasyonlarda Tek Tarafa İndirgenen İğne Boşaltma Mandalları

 

2) Tetik Emniyetinin Takılı Kalarak Çalışmaması

Bu problem; Canik’in henüz denediği tetik emniyetinin, bilhassa ilk kez kazandığı 2013 EGM ihalesi kapsamında teslim ettiği TP9’larda sıkça gözlemlenmiş ve sadece çift hareketli modellerde geçerliliğini korumuştu. Sebebi; tetik emniyeti tekniğinde henüz yeni olmaları ve tabir yerindeyse “acemilikleri” idi. Sonraki parti jenerasyonlarda çift hareketli tetik üzerindeki emniyet iptal edilerek problem ortadan kaldırıldı..

Mevzubahis Çift Hareketli Tetik Üzerindeki Tetik Emniyeti

 

3) Atış Esnasında İğne Kaçırması

Bu problem; ilk jenerasyon TP9’larda, tetik kolu üzerindeki mahmuzun, iğne emniyetine alttan değil de, yandan temas etmesi sebebi ile yaşanıyordu. Tasarım geometrisinin hatalı olduğundan yaşanan bu hata; iğne emniyeti tam açılmadığı için, iğne emniyet bloğunun, iğnenin kapsüle ulaşmasına engel olmasından ibaretti. Canik, bu sorunu ilerleyen jenerasyonlarda %99 oranında ortadan kaldırdı.

4) Atış Esnasında İstenmeyen Ateşleme Yapması

Bu problem; yine ilk jenerasyon TP9’larda, arka tetik grubu, tetik kolu ve kurma parçasının birbiri ile uyumlu çalışmamasından kaynaklanıyordu. Bu hatadan kaynaklı olarak durum, tabancanın iğneyi kurduktan sonra, kurulu pozisyonda bekletemeden iğneyi kaçırmasıyla istemsiz mühimmat ateşlenmesi şeklindeydi. Neyse ki Canik; durumu sonraki jenerasyonlarda iyileştirme ile hemen hemen tamamen ortadan kaldırdı.

5) İğne Boşaltma Sırasında İstemsiz Ateşleme Yapması

Bu problem; biraz da kullanıcıdan kaynaklanan kronik bir problemdi. İğne boşaltma mandalı ile, iğne üzerindeki yakalama kancasının geometrik tasarım hatası sebebiyle uyumlu çalışmamaktan kaynaklanıyordu. Mandalın tek tarafa alınmasıyla, problem çözülmüş oldu.

*****
YAKIN ZAMANA KADAR YAŞANAN SORUNLAR

1) Picatinny Ray Geometrisinin Bozuk Olması

Bu problem; Canik, kabza üzerindeki çift başlı Selçuklu kartalı olan logosu olan tüm polimer gövdeli match boy, tam boy ve kompakt boydaki tabancalarında mevcuttu. Sorun; tamamen aksesuar rayının namlu çıkışı istikametinde aşağı doğru eğik olarak konumlandırıldığından kaynaklanarak, hem lazer eklentilerinin sağlıksız çalışmasına, hem de fenerli kullanım ve yüksek adetli atışlarda ray üzerinden kırılma yapmasından ibaretti. Canik; problemin farkına ilk olarak ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumu ihalesinde varmış ve o ihale için özel olarak geliştirdiği (ki doğruyu söylemek gerekirse, bizim için en ideal TP9’lar olan) tabancalarda; sonrasında ise geri kalan modeller için polimer gövdede iyileştirme yaparak, kartalsız olarak çıkardığı polimer gövdelerde bu problemi ortadan kaldırdı.

Konuda Geçen Picatinny Ray


*****
HALEN DEVAM EDEN SORUNLAR

1) Boya/Kaplama Kalitesizliği

Bu problem; Canik’in fabrika içinde olması gerektiği gibi krom kaplama yahut cerakote boya yapamamasından kaynaklanan ve az kullanımda boya ve kaplamalarda açılmalar/sıyrılmalar gözlemlenmesine sebep olan bir sorundur.

Çeşitli TP9’lardan Kaplama Atma Vakaları


*****
BELİRSİZ SORUNLAR

1) Fişek Yatağı – Namlu Birleşiminden Kırım Yapması

Bu problem; bilhassa poligonlarda yüksek atım gören TP9’larda rapor edilmiş, ancak şu an devam edip edilmediği ile alakalı herhangi bir raporlanma bulunmamaktadır.

Namlu Kırımına Uğramış Bir Canik TP9 SF Elite-S


*****
HOŞUMUZA GİTMEYENLER

1) Namlu-Atış Aksının Çok Yüksek Olması

Canik TP9 serisi; esasen 2013 EGM ihalesi için alelacele tasarlanmış ve bizim nazarımızda tesadüf eseri bu kadar beğenilmiş bir tabanca ailesidir. Namlu-atış aksı, muadillerine nazaran yüksek seviyededir ve şahlanmayı olumsuz etkilemektedir.

Kıyaslamak için Glock 19 Gen5 ve Canik TP9 SF Elite-S

2) Sürgü Tasarımının Yenilenmemesi

Tamamen kozmetik bir eleştiri olan bu durum, ilk jenerasyon TP9’lardan bu yana kullanılagelen ve bizim çirkin bulduğumuz sürgü yanağı tasarımı kaynaklıdır. Kertik geometrisi, traşlamaları değiştirmek suretiyle çok daha olumlu sonuçlar alınabilir…

Daha İyi Anlamak İçin; Yukarıdan Aşağı İlk Jenerasyon TP9, Son Jenerasyon TP9-DA, TP9 SF Elite Sürgüleri

 

***********************

Canik firması, yukarıda vuku bulan sorunların üstesinden hakkıyla gelebilmiş; ürünlerinin arkasında durarak tüm bu problemleri bilabedel şekilde iyileştirmeleri yapmış, tamirlerini gerçekleştirmiştir. Bu başarıları; kendilerine birçok EGM ihalesinin galibi olmalarını sağlamış, Polis Özel Harekât personeli için tabanca geliştirerek ve ÖHDB’nin kabulüyle Özel Harekat unsurlarının resmî tabancasını hizmete sunmuş, ve hatta halk arasında Bordo Bereliler tabir edilen Özel Kuvvetler Komutanlığı için de tabanca geliştirme çalışması olmuş bir şirket olmalarını sağlamıştır. 

Ayrıca Canik; dünyanın en üst düzey “Custom” şirketlerinden olan Salient Arms ile işbirliği yaparak Türkiye’de ilk ve tek olabilmiş, ülkeye aftermarket anlayışını getiren ilk şirket olmuştur. Tüm bunları ayrıntılarıyla 2. Bölüm’de konu alacağız.

Hasıl-ı Kelâm;

TP9 serisi tabancalar ne gereksiz yere yerilecek, ne de sebepsizce göğe çıkarılacak polimer gövdeli tabancalardır. Ancak; Türkiye’nin iftihar kaynağı ilk tabanca ailesi olduğu, su götürmez bir gerçektir.Canik TP9 Serisi ile ilgili yazımızı beğendiyseniz paylaşmanızı ve yeni yerli tabancamız AG-9 ile ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Okumaya Devam Edin...

Yorum Yap