MKEK KIRIKKALE: GENERAL TABANCASI

by silahsever

MKEK KIRIKKALE: GENERAL TABANCASI

Selamlar, değerli SilahSever takipçilerimiz. Yeni websitemize hoşgeldiniz. Artık SilahPortal olan ad ve adresimizden, SilahSever olarak taşınmış ve yenilenmiş bulunuyoruz. 🙂 Yeni sitemizde yeni konumuz, Kırıkkale Tabanca.

KIRIKKALE TABANCALAR NEDİR?

Kırıkkale Tabancalar; 1940’lı yılların son çeyreğinden itibaren üretilen ve üretimi ne yazık ki 1990’lı yıllarda durdurulmuş olan, Walther PP klonu Türk tabancasıdır. 7.65mm ve 9x17mm olarak iki tip çapta modeli mevcuttur.

KIRIKKALE TABANCALARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • Uzunluk: 170 mm
 • Yükseklik: 109 mm
 • Genişlik: 30 mm
 • Namlu Uzunluğu: 98 mm
 • Ağırlık: 665 g (9×17 Çap) / 660 g (7.65 Çap)
 • Şarjör Kapasitesi: 7 adet (9×17 Çap) / 8 adet (7.65 Çap)
 • Emniyet: Sürgü üzerinde tek taraflı manuel emniyet
 • Namlu Dolu Göstergesi: Mevcut
 • Şarjör Tutucu: Kabza tabanında, Avrupa tipi

Mandal; 1 konumunda EMNİYET DEVREDE, 2 konumunda EMNİYET DEVREDIŞI

Namlu dolu göstergesi; 1 konumunda DOLU, 2 konumunda BOŞ

Kabza tabanındaki Avrupa tipi şarjör tutucu mandal

KIRIKKALE TABANCALARIN SÖKÜMÜ

Kırıkkale Tabancaların sökümü, tıpkı Walther PP’lerde olduğu gibi, tetik korkuluğunun aşağı indirilmesiyle başlar, daha sonra sürgü geriye çekilip yukarı kaldırılarak rayından kurtarılır ve namlu önünden çıkarılır.

Kırmızı ile işaretlenen tetik korkuluğu aşağı çekilir

Sökümü gerçekleştirilen ve kabza kapakları çıkarılan Kırıkkale Tabanca gövdesi

Sökümü gerçekleştirilen ve kabza kapakları çıkarılan Kırıkkale Tabanca gövdesi

KIRIKKALE TABANCALARIN TARİHİ

MKEK Kırıkkale tabancaların tarihi; daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz, Nuri Killigil Paşa’nın şehadeti ve aynı zamanda Sütlüce’de bulunan ve gaz maskesi, uçak bombası, tabanca gibi savaş materyalleri üreten silah fabrikasının infilak etmesine müteakip, ülkede silah üretilmesi gerektiğinin bir tezahürü olarak başlamıştır ve ülkenin ikinci yerli seri üretim tabancası olma özelliğini taşımaktadır.

KIRIKKALE TABANCALARIN KALİTESİ ÜZERİNE

Kırıkkale Tabancalar; 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1940’lı yılların son çeyreğinde Alman Walther silah fabrikasından getirilen mühendisler ve üretim tezgahları ile üretilen, lisansaltı olduğu iddia edilen ancak buna dair herhangi bir kanıt bulunmayan, lisanssız birer Walther PP klonlarıdır.

Enteresan şekilde; Kırıkkale tabancaların kalite konusundaki tutarsızlığı, dillere destan derecededir. Genel kanaatin yönü; başlarda çok kaliteli olup (orjinalinden iyi olduğunu söyleyenler dahi var) sonradan bozulduğu yönündedir. Hatta bir zamanlar MKE’nin siparişleri yetiştiremediklerini ve buna müteakip, Almanya’daki Walther fabrikasından PP’ler sipariş edip, gelen tabancaların üstüne “Kırıkkale” yazısı basarak sattıklarını iddia edenler vardır ve biz bu iddiayı kanıtlayacak nitelikte belgelere ulaştık. (Ee, varsayım olarak söyleyenler de haklı olabilirler tabi. Eskileri bilen kişilere sorduğumda “rüyalarımıza giriyordu” demekteydiler) Bu iddia üzerine araştırmamızı, ayrı bir yazı olarak sizlere sunacağız.

Daha sonraki üretim Kırıkkale’ler ise; “ucube”, “çakaralmaz”, “mantar tabancası”, “çatapat” gibi isimlerle nitelendirilip yerden yere vuruluyor.

MKEK SİLAH FABRİKASI ve POTANSİYELİ ÜZERİNE

MKEK Silah Fabrikası; potansiyeli yüksek, ancak yanlış politikalarla ne yazık ki bu potansiyelini kullanamayan bir tesistir.

Potansiyelini kullandığı, MKEK’in MKEK, Kırıkkale tabancanın has tabanca olduğu dönemlerde ise üretilen bu tabancalar; dönemlerinin GENELKURMAY 2. BAŞKANI ve HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI da dahil olmak üzere, üst düzey komutanlar, bürokratlar ve siyasîler tarafından kullanılmışlar/taşınmışlar idi.

Aşağıda, bu “gerçek Kırıkkale’lere” ait fotoğrafları görebilirsiniz.

Eski Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Muzaffer Tuğsavul’un Kırıkkale Tabancası

9×17 mm çap ve 1948 üretimi olan siyah meneviş bu Kırıkkale; sürgüsünün sağ tarafında sahibinin rütbesi ve adı olan “Or G. Muzaffer Tuğsavul” ibaresini bulundurmaktadır.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Fevzi UÇANER’in, Amerikan Generali Benjamin J. Webster’a Hediye Ettiği Kırıkkale Tabanca

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Fevzi UÇANER; 1955 yılında kendisini Ankara’da ziyaret eden Amerikalı General WEBSTER’a, kendi tabancasının aynısı olan 1949 model bir Kırıkkale Tabanca hediye etmiştir.

Tabanca; Türk Hava Kuvvetleri’ne özel olarak, kaliteli ahşap kabza kapağında TSK Pilot Bröve Rozeti motifi barındırmakta ve silahın sürgüsünde “T.C. Hv. Kuvvetleri” ibaresi bulundurmaktadır.

Orgeneral UÇANER, Kırıkkale Tabanca’yı ABD’li General’e Hediye Ederken. (WEBSTER’in üniformasında hem Uçaner’in hediyesi Türk, hem Amerikan pilot brövesi takılı)

Üstte Amerikan, altta Türk Pilot bröveleri.

Özel ahşap koruma kutusunda, Webster’a hediye edilen ve UÇANER’in tabancası ile aynı olan Kırıkkale Tabanca.

Çeşitli Yıllarda Üretilmiş Kırıkkale Tabancalar

Yabancı basılı kaynakta Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca’nın Deri Orijinal Kılıfı

Kırıkkale Tabanca’nın Deri Orijinal Kılıfı

Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca

ÜRETİM YILINA GÖRE KIRIKKALE TABANCA TİPLERİ

 • 1. NESİL KIRIKKALE TABANCALAR (1945-1960)

Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca

 • 2. NESİL KIRIKKALE TABANCALAR (1960-1989)

Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca

 • 3. NESİL KIRIKKALE TABANCALAR (1990-1999)

Kırıkkale Tabanca

Kırıkkale Tabanca


Kırıkkale Tabancalar yazı dizimizin 2. bölümünün konusu; Almanya üretimi Kırıkkale Tabancalar olacak.

Kırıkkale Tabancalar yazı dizimizin 3. bölümünün konusu ise; özel izinle giriş yaparak fotoğrafladığımız, MKEK’nin prototip tabanca modelleri ve Kırıkkale Tabancaların akıbeti hakkında olağan tavsiye/görüşlerimiz ile MKE Kurumu’nun potansiyeli üzerine söylemlerimiz olacak.

 

 

 

Okumaya Devam Edin...

Yorum Yap