NURİ KİLLİGİL HİZMET TABANCASI (2. Bölüm)

by silahsever

NURİ KİLLİGİL HİZMET TABANCASI (2. Bölüm)

Bir önceki yazımızda, yaşamı hakkında bilgi paylaştığımız Nuri Killigil Paşa’nın; biri, günün şartlarına göre üretilip Türk Ordusu’nun da kullanımına sunulan ve seri üretimi gerçekleştirilen 9×17 Kısa Browning çaplı 9+1 tabanca; diğeri ise, zamanının çok daha ilerisinde bir tasarıma sahip olup, küçük eklemelerle atış tabancası olarak kullanılabilecek kadar iyi tasarım ve durumda olan prototip ve sınırlı sayıda üretilen 9×19 çapta çift sıra şarjörlü 11+1 tabanca olmak üzere 2 tabanca modeli mevcuttur.

Bu yazımızda konu aldığımız tabanca ise, 9+17mm kısa Browning mühimmata haiz ve 9+1 kapasiteli, seri üretimi gerçekleşmiş olan tabancadır.

(MKEK Silah Müzesi’nde kendimiz fotoğrafladığımız Nuri Killigil marka tabanca, silah üstündeki boya ve tırnak ile tetikteki menevişin kalitesi göz dolduruyor)

Aslında bu tabanca, Nuri Killigil Paşa’nın; 1921 yılında İtalya’da küçük bir işletme ve silah fabrikası  olarak kurulan “Galesi” firmasının, patentli olarak ürettiği bir tabancanın yalnızca dış görünüşü biraz değiştirilmiş ve söküm anahtarı sustalı parçanın, basitleştirilip vidaya dönüşümü gerçekleştirilerek  9x17mm Kısa Browning çapa uyarlanmış bir benzeridir.

(Bahse konu İtalyan Galesi 6.35 Tabanca)

(Bahse konu İtalyan Galesi 6.35 Tabanca)

(Bahse konu İtalyan Galesi 6.35 Tabanca)

NURİ KİLLİGİL TABANCALARINDA GÖRÜLEN, DÖNEM ŞARTLARI İÇİN ÜSTÜN ÖZELLİKLER

Tabanca ile ilgili göze çarpan ayrıntılardan biri, Nuri Killigil Tabanca’nın bazılarında gözlemleyebildiğimiz tetik korkuluğunun tıpkı Walther PP familyasında olduğu gibi pimli sistemle üst gövdeden ayrılabilir olduğu gibi görünüm ihtiva etmesidir. Tabancanın ilk yapımı ise, yaklaşık olarak 1938-1940 yıllarına denk gelmektedir.

(Tetik korkuluğu gözlemlenebilen Nuri Killigil 9×17 Tabanca)

 

(Walther PP tabancadaki sahra sökümü işlevi gören tetik korkuluğu)

Göze çarpan bir diğer ayrıntı ise; Nuri Killigil’in Fevzi Çakmak Paşa için ürettirdiği tabanca gibi kimi özel yapım tabancalarda, zamanın yüzey işleme ve talaş kaldırma kapasitesinin çok daha üstünde olan sürgü üzerinde çekme çıkıntılarının/basamaklarının/kaldırımının olmasıdır. Bu uygulamaya en yakın örnek FN 1900 model tabancalarda görülmekle birlikte, daha sonraları FN Five-Seven ve H&K VP9/SFP9 model tabancalarda da benzer uygulamalar gözlemlenebilmektedir.

(Mareşal Fevzi Çakmak için üretilmiş Nuri Killigil 9×17 Tabancası ve altında FN 1900 ile yine altta yan yana FN Five-Seven ve H&K VP9/SPF9 tabancalar)

(Mareşal Fevzi Çakmak için üretilmiş Nuri Killigil 9×17 Tabancası ve altında FN 1900 ile yine altta yan yana FN Five-Seven ve H&K VP9/SPF9 tabancalar)

(Nuri Killigil tabancasının sürgüsündeki çekme yükseltisi, altında FN 1900 ile yine alt alta FN Five-Seven ve H&K VP9/SPF9)

*****
SÖZÜN ÖZÜ;

Her türlü uygulamada; yeni bir ürün, daha öncekilerin üzerine yapılan değişikliklerle vücut bulmaktadır. Nitekim, “Galesi” tabancaların esinlenme kaynağı da, 1913 çıkış tarihli Alman tabancası “Ortgies”tir. Giusepp Nicola Galesi, tetik aksamını ve sökme mandalını basitleştirerek tabancasını gerçekleştirmiş ve hatta patente bağlamıştır. Bu nedenle; Sayın Killigil’i yapmış olduğu bu tabancanın benzerliği ile zan altında bırakıp bu yönde iddiada bulunmak, kimsenin haddi değildir. Nuri Paşa, çok kısa sürede düzenleyerek üretime ve envantere soktuğu bu şarjörlü tabancayla Cumhuriyet Türkiyesi’nin Ordusunu dış ülkelere para saçmaktan kurtarmıştır.

(Nikel kaplama uygulanmış Nuri Killigil Tabanca)

(Krom kaplama uygulanmış Nuri Killigil Tabanca)

(Krom kaplama uygulanmış Nuri Killigil Tabanca)

(Nuri Killigil Tabanca)

(Nuri Killigil Tabanca)

(Nuri Killigil Tabanca)

(Nuri Killigil Tabanca)

*****

Aşağıda ise, yine İtalyan bir silah şirketi olan “Bernardelli’nin”, Galesi tabancasının altyapısını geliştirerek ürettiği tabancaları ve ilerleyen zamana müteakip çıkarmış olduğu yeni model tabancalarını görmekteyiz. Kim bilir; Nuri Killigil Paşa’nın fabrikası tarihin tozlu raflarında yerini almasaydı, belki de şu anki halimizden çok daha gelişmiş bir hafif silah sanayiimiz olacaktı. Ancak ilginçtir ki; Bernardelli firması da, geçtiğimiz yıllarda yine Türk markası olan Sarsılmaz tarafından satın alınmıştır. Hayat tesadüflerle dolu…

(Bernardelli Mod. 48 Tabanca)

(Bernardelli Mod. 60 Tabanca)

(Bernardelli Mod. 80 Tabanca)

(Bernardelli P-018 Tabanca)

(Bernardelli P-One Tabanca)

(Bernardelli Practical VB Elite Tabanca)

Okumaya Devam Edin...

Yorum Yap