SARSILMAZ SAR-9 TABANCALAR ÜZERİNE

by silahsever
Sarsılmaz-Sar-9

SARSILMAZ SAR-9 TABANCALAR ÜZERİNE

Uzun bir tatil arasından sonra herkese merhabalar. Bu yazımızın konusu, siz değerli SilahSever takipçilerimizin isteği doğrultusunda Sarsılmaz SAR-9 modeli olacak. Bu arada, önceki yazımız olan System Defence C9 & A9’u okumanızı öneririz.

SARSILMAZ SAR-9’un HİKAYESİ

Sarsılmaz SAR-9, Sarsılmaz’ın daha önce ürettiği polimer iğne kurma mekanizmalı ST-9 modelinin (buradan ST-9’a bakabilirsiniz) 2011-2012 yıllarında başlayan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (Milli Tabanca) Projesi (ÖYTGP)’nin şart ve isterlerini karşılamaması sebebiyle tasarlanmış ve ÖYTGP sonucundan önce 2016’da lansmanı yapılmıştır.

Milli Tabanca’nın baş harflerini alan (M)E(T)E adlı SAR-9 modeli ve standart SAR-9 arasında ufak bir fark vardır; ve o fark, sadece sürgü köşelerindeki tıraşlamadır. Standart SAR-9’un sürgüsü daha yuvarlak şekilde tıraşlanmışken, SAR-9 METE’nin sürgü köşeleri pah kırılarak daha köşeli bir şekilde tıraşlanmıştır.

 

Köşeleri pah kırılarak tıraşlanmış SAR-9 METE

Yuvarlak hatları görülebilen standart SAR-9

SARSILMAZ SAR-9’un TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  • ÇAP/KALİBRE: 9×19 mm
  • TETİK MEKANİZMASI: Yarım İğne Kurmalı, “Safe Action”
  • EMNİYET: İğne Blok, Tetik ve Manuel Mandal Emniyeti
  • KAPASİTE: 17+1
  • UZUNLUK: 193 mm
  • YÜKSEKLİK: 140 mm
  • GENİŞLİK: 37 mm
  • NAMLU UZUNLUĞU: 113 mm
  • AĞIRLIK: 790 gr

SARSILMAZ SAR-9 DETAY ÖZELLİKLERİ

Sarsılmaz SAR-9 Tetik Sistemi:

SAR-9’un tetiği; Glock modellerinden aşina olduğumuz, “sürgü manipülasyonuna müteakip iğnenin yarı kurulu pozisyona gelmesi ve ardından tetiğin ezilmesi esnasında iğnenin tam kurulması ve bundan sonra düşerek kapsülü ateşlemesi” şeklinde anlatabileceğimiz “Safe-Action” bir tetiktir. Yani ne tek hareketli tetikler gibi iğne tam kurulur, ne de çift hareketli sistem gibi tetik iğneyi sıfırdan kurar. Ancak safe-action sistemde, mükerrer tetik ezme imkanı yoktur.

Anlaşılır olması için, Glock tetik animasyonu

Sarsılmaz SAR-9 Kabza Şekli ve Geometrisi:

SAR-9; kabza geometri ve şeklini H&K P30 ve VP9/SFP9 tabancalarındaki kabzadan klonlanmıştır. Bu konforlu kabza, kullanıcısının el ergonomisine en uygun şekli alabilmek için kabza sırtında 3, kabza sağ ve sol yanaklarında 3’er adet olmak üzere toplamda 9 tane değişik ölçülerde kabza kapağını kullanıma sunmaktadır.

SAR-9 kabzası ve kabza kapakları

Kabzasının klonlandığı H&K VP9

Sarsılmaz SAR-9 Gövde Sistemi:

SAR-9; gövde sistemini (sürgü rayları ve tetik mekanizmasının yerleşimi), SIG P320 modellerinde olduğu gibi “kaset geçme sistemi” şeklinde kullanmıştır. Yani; Sarsılmaz SAR-9 tabanca gövdelerindeki hiçbir metal parça, polimere entegre değildir. Üstten komple bir parça halinde geçirilmiş ve pimlerle sabitlenmiştir. Bu sistem, az sonra eleştirimizde yer vereceğimiz çok önemli bir pozitif özelliğe imkan sağlamaktadır.

Sarsılmaz SAR-9 kaset geçme sistemi

Klonlanan SIG P320 kaset geçme sistemi

Tek parça halinde SAR-9 gövde içi kasedi

Tek parça halinde P320 gövde içi kasedi

Sarsılmaz SAR-9 Şarjör Düşürme Düğmesi:

SAR-9’un şarjör düşürme düğmesi, tıpkı Steyr M9/L9‘larda olduğu gibi ince ve uzun bir forma sahiptir. Bu geometrinin getirisi, bedene yapışık taşımalarda baskı uygulanan alanın minimize edilmesiyle istemsiz şarjör düşürmelerin önüne geçmektir.

İnce uzun geometrideki SAR-9 şarjör düşürme düğmesi

Klonlanan ince uzun geometrideki Steyr L9 şarjör düşürme düğmesi

SARSILMAZ SAR-9 HAKKINDA ELEŞTİRİLERİMİZ

ELEŞTİRİ-1:

Sarsılmaz SAR-9’larda kullanılan ve SIG-Sauer P320‘lerden klonlanan “kaset geçme gövde sistemin”nin en güzel özelliği, SIG-Sauer’in kullandığı şekliyle, gövde seri numarasının polimer kısımda değil, bu kaset halindeki parçada yazmasıdır. Polimer kısım üzerinde açılan pencere vasıtasıyla görülüp okunabilen bu seri numarası; kaset parçada olduğu ve polimer kısımın bu doğrultuda sadece “kabza” sayılması ile Türkiye gibi 3 parçada (gövde, namlu, sürgü) seri numara bulundurma zorunluluğu isteyen ve bu seri numaralı parçaların değişiminde özel ve zor izinler isteyen ülkelerde, izin gerektirmeden gövde boyunun daha uzun ve daha kısa seçenekler ile değiştirilebilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak aynı sistemi kullanan Sarsılmaz yetkilileri, ne yazık ki seri numarasını polimer kısıma gömerek bu seçeneğin yolunu tıkamış ve sistemin esprisini tamamen yitirmesine sebebiyet vermiştir.

Umarız bu problemi, yeni bir jenerasyon ile çözer ve kullanıcılar için faydalı bu özelliği kullanılabilir hale getirirler.

Kırmızı ile işaretlenmiş seri numarası ve seri numara çerçevesi bulunduran örnek P320 gövdesi

Boş ve seri numarası bulunmayan polimer gövde çerçevelerinin nasıl kolayca değişebileceğinin anlaşılması için örnek

SAR-9 polimer gövde çerçevesine gömülmüş seri numarası

ELEŞTİRİ-2:

Sarsılmaz yönetimi, ne yazık ki bu fonksiyonel tabanca için geniş aftermarket (satış sonrası aksesuar desteği) seçenekleri sunamamış, maliyette ucuza kaçarak 3 beyaz nokta referanslı (kesinlikle fosforlu değil, düz beyaz boya) şekil itibariyle Novak klonu bir kırlangıç geçme gez ve üstten vidalı arpacık kullanmıştır. Şarjör rampası (magwell) ve şarjör kapasitörü (basepad), fiber-optik gez ve arpacık takımı, custom alüminyum tetik gibi eklentiler, SAR-9’un sahip olamadığı haklarıdır. Umarız eleştiri ve tavsiyemiz dikkate alınır ve bu yönde hareket edilir.

SAR-9’a ait 3 beyaz nokta referanslı nişangah takımı

Örnek bir fiber-optik nişangah takımı

SARSILMAZ SAR-9’un RAPORLANMIŞ HATALARI

1) Mükerrer (Tam Otomatik) Atış Hatası:

Bu hata raporu; ÖYTGP (Milli Tabanca Projesi)’de test atışları esnasında yazılmış ve ilerleyen dönemde silahta iyileştirmeler yapılarak seri üretimde hiçbir modelde gözlemlenmemiştir. SAR-9’un bundan başka raporlanmış hatası yoktur. Siz tarafından gözlemlenmiş bir hata var ise, sitemiz iletişim formuna buradan tıklayarak bildirebilirsiniz.

 

SARSILMAZ SAR-9 VARYASYONLARI

1) SAR-9 T

Bu modelin standart SAR-9’dan tek farklı yanı; manuel emniyet mandalına sahip değildir ve bununla birlikte 20 gr hafifleme ile 770 gr ağırlığa sahiptir.

Sarsılmaz SAR-9 T

2) SAR-9 C

SAR-9’un kompakt versiyonudur. Namlu uzunluğu, sürgü uzunluğu ile gövde boyu ve uzunluğu kısaltılmıştır.

Sarsılmaz SAR-9 C

3) SAR-9 X

SAR-9’un sürgü üzerinde soğutma delikleri açılmış ve optik nişangah kılavuz delikleri bulunan “combat” modelidir.

Sarsılmaz SAR-9 X

4) SAR-9 Sport

SAR-9’un uzatılmış sürgü namlulu, sürgü üzerinde soğutma delikleri açılmış ve optik nişangah kılavuz delikleri bulunan “atış tabancası” modelidir.

Sarsılmaz SAR-9 Sport

Okumaya Devam Edin...

Yorum Yap