STOEGER STR-9 ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER

by silahsever

STOEGER STR-9 ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER

Merhabalar değerli SilahSever takipçilerimiz, uzunca bir aradan sonra Stoeger STR-9 yazımızı nihayet yayınlayabilmenin sevinci içindeyiz. Umarız yazımız, bilgiyi doğru kaynağından edinmek isteyenler için faydalı olacaktır.

Sahra sökümü yapılmış bir STR-9

STOEGER STR-9’A ÖN BAKIŞ

Stoeger STR-9; Glock tetik mekanizmasını içeren patent korumasının 20 yıl kadar önce sona ermesi ile başlayan, son 5 yılda ise çığ gibi büyüyen “safe-action” tetik mekanizmasını kopyalama furyasının Türkiye’deki tezahürlerinden biridir.

STR-9 kutu içinde

Stoeger STR-9’un tetik mekanizmasının çalışma prensibini daha iyi anlamak için Sarsılmaz SAR-9 konumuza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Temel olarak iç mekanizması Glock modellerinin aynı; diğer bir deyişle ise dışı makyajlı bir Glock klonudur STR-9.

Stoeger STR-9; iç pazardaki rakibi olan SAR-9’a karşı ne gibi teknik avantaj/dezavantajlara haizdir bilinmez, yalnız Stoeger’ın bir Beretta Holding şirketi olduğunu ve Beretta çatısı altındaki şirketlerin birbiri ile Know-How (üretim için bilgi birikimi paylaşımı) faaliyetlerinde bulunduğunu da eklemek gerekir.

STR-9 kutu içeriği

STOEGER STR-9’UN DETAYLARI

1) Glock İç Parçaları Uyumu ve Aksesuar Avantajı

STR-9 gerçek anlamda bir Glock klonu olduğu için, belli parçalar hariç (şarjör düşürme düğmesi, ve gez-arpacık takımı) mekanik elemanlarının tamamı Glock tabancarla uyumlu olduğundan, Glock aftermarket ürünleri kullanılarak bir profesyonelin elinde modifikasyona oldukça elverişli konumda olacaktır. 

Glock 19 gövdesine sorunsuz şekilde oturtulmuş STR-9 sürgüsü

Türkiye’deki bir kullanıcı tarafından custom Glock tetiği takılmış Stoeger STR-9

2) Agresif Çekme Kertikleri

STR-9; sürgü gerisinde 4, ilerisinde 4 olmak üzere 8 çift çekme kertiklerine sahiptir ve bu kertikler oldukça derin, agresif hatlarla açıldığı için manipülasyonu oldukça kolay kılabileceği değerlendirilir.

Bahse konu çekme kertikleri

3) Yarım Yanak Tümleşik Değiştirilebilir Kabza Sırt Kapakları

Stoeger STR-9’un kabzasında kabza yanaklarının geri kısım yarısını da kapsayan değiştirilebilir kabza sırt kapakları düşünülmüştür, bu sayede farklı el boyutlarına sahip farklı kullanıcıların tabancayı aynı konforda kullanabileceği değerlendirilmektedir. Tabancanın kutu içeriğinden 1 tanesi tabancaya monteli halde; büyük(L), orta(M) ve küçük(S) olmak üzeri 3 farklı boyda kabza sırt kapağı çıkmaktadır.

Kabza sırtı kapağının sökümü ve kapladığı alan konusunda fikir sahibi olabilmek açısından faydalı görsel

4) Piramit Şeklindeki Kabza Kavrama Desenleri

STR-9’da kabzasının arkasında oldukça sivri, piramit şeklinde agresif kavrama desenleri mevcuttur. Bu desenlerin tabancayı kavrama konusunda, tabancanın elden oynamasını engelleyeceği muhakkaktır. Ancak; bu desenlerin fazla sivri olduğu, bu yüzden atış elinde acı ve rahatsızlık hissi verdiği konusunda geribildirimler mevcuttur.

Bahse konu, piramit şeklindeki kabza arkası desenleri.

5) Fişek Yatağı Dolu Göstergesi

STR-9’un sürgüsünde, nişsn hattı üstünde konumlanmış, levyeli sistemle fişek yatağında fişek/kovan olduğunu gösteren bir gösterge bulunmaktadır. Bu göstergenin gerekliliği tartışmalı olmakla birlikte, Optic Ready modelinde gösterge bulunmamaktadır.

Kırmızı ile işaretlenmiş fişek yatağı dolu göstergesi. Fotoğraftaki hali, fişeğin olduğunu gösterir.

6) Şarjör ve Şarjör Kapasitesi

Stoeger STR-9’un kutu içeriğinde çelik sacdan imal edilmiş, 15 kapasiteli ve kapasite referans delikleri 5. adetten itibaren her fişeğe 1 adet düşecek şekilde tasarlanmış 2 adet şarjör bulunmaktadır.

STR-9 şarjörleri

STOEGER STR-9 VARYASYONLARI

1) STOEGER STR-9 STAINLESS

STR-9’un paslanmaz çelik sürgülü modelidir.

2) STOEGER STR-9 FDE

STR-9’un cerakote kaplı, sahra renkli modelidir.

3) STOEGER STR-9S

STR-9’un sesbastırıcı/susturucu için yapılmış dişli namlulu ve buna uygun yüksek nişangahlı modelidir. Yurtiçi satışı yoktur.

4) STOEGER STR-9 OPTIC READY

STR-9’un optik nişangah yataklı ve namlu dolu göstergesi olmayan modelidir.

5) STOEGER STR-9C

STR-9’un kompakt modelidir. Kabzası ve sürgüsü kısa, şarjör kapasitesi 13’tür.

Model için üretici firmanın websitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Edin...

Yorum Yap